מכרו לכם תשואות בפנסיה? נשארתם עם הפירורים
תכנון פנסיוני
30 באפריל 2016

מכרו לכם תשואות בפנסיה? נשארתם עם הפירורים

מגזינים כלכליים מובילים חקרו את ביצועי קרנות הפנסיה בעשור האחרון וגילו כי ההשפעה של דמי הניהול על החיסכון דרמטית יותר מהתשואה: מי שבחר בקרן שהשיגה תשואה נמוכה תמורת דמי ניהול נמוכים יחסית, חסך יותר מבקרן עם תשואה גבוהה ודמי ניהול מקסימליים. בדיקות של ביצועי קרנות הפנסיה בעשור האחרון מגלות את ההשפעה הדרמטית של דמי הניהול (על התשואה כמובן). במילים אחרות, מי שבחר בקרן שהשיגה תשואה נמוכה תמורת דמי ניהול נמוכים יחסית, חסך הרבה יותר מאשר קרן בעלת תשואה גבוהה ודמי ניהול מקסימליים.

אז אם עובד כזה או אחר, כמוני, כמוכם, מקבל הצעה לעבור לקרן פנסיה אחרת בדמי ניהול זולים מאוד. והקרן הנוכחית מאיימת עליו שהתשואות שלה גרועות. העובד נמצא בבעיה, איך לדעת מה חשוב יותר?
התשואות, או דמי הניהול?

כל זאת נסקור ונבין יחד עכשיו:

אם נשאל שאלה זו את ההסתדרות והתאחדות התעשיינים, אלה המתנגדים ליוזמת האוצר (להקמת קרנות פנסיה בדמי ניהול נמוכים) הם יענו שהתשואות חשובות יותר מדמי הניהול. זה גם מה שקרנות הפנסיה הגדולות כמובן טוענות. אלא שברגע שננתח את נתוני התשואות האמיתיים של קרנות הפנסיה נגלה שקרן בעלת תשואה נמוכה יחסית אבל בדמי ניהול נמוכים מאוד תהיה עדיפה על פני קרן בעלת תשואה גבוהה ממנה שגובה את דמי הניהול המקסימליים. בנוסף, בדיקת כלכליסט מצאה שלעובד המגלה כי הוא משלם דמי ניהול מקסימליים עדיפה הצעה בעלת דמי ניהול מינימליים מאשר הצעה בעלת תשואה גבוהה. כלומר במידה ואחת הקרנות שהשיגו תשואות טובות בעשור האחרון מציעה דמי ניהול נמוכים יחסית - כמו שהעובדים החזקים במשק משלמים (כ־2% בחודש ועוד 0.2% על החיסכון המצטבר) סביר להניח שעדיף לחסוך את הכסף אצלה.

רוב התשואות נשארות בידיים של קרנות הפנסיה.

על מנת לבדוק כמה קרן פנסיה בעלת דמי ניהול זולים יכולה לעזור לחוסכים בנינו מחשבון המשקלל את התשואה האמיתית אחרי דמי הניהול.
כלומר התשואה הסופית שהשיגו קרנות הפנסיה בעשור האחרון בבורסה. כמה דמי ניהול היה משלם וכמה היה נשאר לו נטו.

ממצאי החישוב הם כאלה:
קחו ננחיח עובד בשכר מינימום של – 4,650 שקלים בחודש, שמפקיד לקרן הפנסיה הוא ומעסיקו יחד 17.5% מהשכר שלו בכל חודש.
אם אותו העובד היה מתחיל לחסוך לפנסיה לפני שלוש שנים ומשלם בהן את דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק, הייתה קרן הפנסיה הטובה ביותר מצליחה לחסוך סכום כולל של 3,500 שקלים.

אלא שעל החיסכון הנ״ל אותו העובד משלם סכום מצטבר של ב- 2,000 שקלים סה״כ – כלומר 56%. (וזה בקרן הפנסיה הטובה ביותר).
מה היה קורה אם אותו העובד היה בוחר בקרן פנסיה שבאותה השנה מעט פחות טובה?
אז הייתה הקרן מצליחה להשיג למענו כ – 2,900 שקלים, אבל לוקחת ממנו קצת יותר מ – 2,000 שקלים. כך שהיו נשארים לו רק כ890 שקלים.

יותר ממליון שכירים במדינה משלמים את המחיר!

ומה קורה אחרי עשור? בואו ניקח את קרן הפנסיה שהשיגה את התשואה הכי פחות טובה מחמש הקרנות הגדולות בעשור האחרון(הפינקס) ונבדוק אותה מול קרן הפנסיה שהשיגה את התשואה הגבוהה ביותר בעשור האחרון (כלל פנסיה). אם נזין לקרן הטובה דמי ניהול מקסימליים ולקרן הגרועה ממנה דמי ניהול מינימליים, נגלה שלא זו בלבד שהפער ביניהן שנסגר, אלא שהוא מתהפך – בשורה התחתונה, עדיפה הקרן הפחות טובה בעלת דמי ניהול מינימליים מההפך.

התוצאה הקשה הזו משפיעה בעיקרן על שכירים כמו מלצרים, סטודנטים, עובדי קבלן ועוד, אלו אשר מחפליפים עבודות על בסיס שנתי ולרוב מושכים את הפיצויים במעבר בין עבודה לעבודה, ובכך מקטינים לעצמם יותר ויותר את קרן הפנסיה ובו זמנית מגדילים יותר ויותר את דמי הניהול.

כלומר בזמן שהם עוברים מעבודה לעבודה, הם מפסיקים לחסוך בקרן אחת ומתחילים לחסוך בקרן אחרת, כך ששוב דמי הניהול גדולים יותר מהתשואה שקרנות הפנסיה מצליחות להשיג (כלומר הם כל הזמן בטווח של שלושת השנים הראשונות).

לסיכום,
לרוב העובדים השכירים במשק המשלמים דמי ניהול מקסימליים הדבר החשוב ביותר הוא הפחתת דמי הניהול, ולא הגדלת יכולת ההשקעה והרווחים בבורסה.

כלומר אתם לא משלמים את דמי הניהול המקסימליים, האם שווה לכם לעבור לקרן שמציעה לכם דמי ניהול אפסיים אבל שהשיגה בעבר תשואות גרועות יותר?
התשובה נחלקת לשניים.קודם כל אסור לנו לשכוח שכל שנה היא שנה בפני עצמה ולא תמיד תשואות העבר קשורות בקשר ישיר לתשואות בעתיד. הדבר היחידי שוודאי לגבי העתיד הם דמי הניהול, ולכן יש להם משקל חשוב מאוד ויש מקום לחפש דמי ניהול זולים יותר (כמו אצל עובדי מדינה וועדים מאורגנים).

ובנוסף אם החלטנו כבר כן להתבסס על נתוני העבר, מתברר אפילו שהנחה לא גדולה במיוחד בדמי הניהול (למשל דמי ניהול 4% בכל חודש ועוד 0.25% מסך החיסכון המצטבר), הן לא מה שיהפכו שוב את הקרנות בעלות התשואות הגבוהות לכדאיות יותר מאשר הקרנות בעלות התשואות הנמוחות.

שורה תחתונה – כדאי מאוד להתמקח ככל שניתן על דמי הניהול זאת מכיוון שהפחתה בדמי הניהול בעיקר אם היא משממעותית ולאורך זמן יכולה להציל אותנו גם במיקרים בהם הקרן משיגה תשואות נמוכות ויכולה ממש לשנות לנו הכל אם הקרן משיגה תשואות טובות או מצויינות

כתבה זו מבוססת על כתבת כלכליסט – שאול אמסטרדמסקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *